Ako nakupovať kužele

Na trhu nájdeš množstvo druhov kužeľov a je ťažké vybrať tie, čo sa ti hodia najviac. Napriek tomu som sa pokúsil spísať niekoľko kritérií a tipov, ktoré ti snáď pomôžu…

Typ kužeľu
športové – na žonglovanie s väčším množstvom kužeľov, passing, tréning
tučné – na žonglovanie s menším počtom, efekt, swing, točenie…
radical fish – kužele od Beard s typickým telom
ohňové, nože, iné zvláštnosti

Pre začiatočníkov, ktorí ešte nevedia kam bude ich žonglovanie smerovať v zásade odporúčam klasické kužele (športové). Aby si si nezničil prsty a chuť do žonglovania hneď na začiatku je dobré hľadať kužeľ s mäkkou rúčkou. Nedoporučujem kupovať “lacné” kužele, rýchlo sa opotrebujú (či už plast, alebo sa nalomia vnútri, kde je zvyčajne drevená tyčka ako výstuž) a zvyčajne majú tvrdú rúčku. Pri nákupe prvých kužeľov odporúčam siahnuť po piruetách od Henrys, alebo PX3-kách Sirius od Play, ktoré ťa nesklamú.
Piruety sú jednoducho vynikajúce kužele, ktoré sadnú asi každému, sú vynikajúce na všetko a žiaden žonglér sa s nimi nestratí. Majú drevené jadro, mäkkú rúčku a sú perfektne vyvážené. Je to najobľúbenejší kužeľ medzi žonglérmi.
PX3-ky sú viac-menej novinkou na trhu a sú pre piruety výraznou konkurenciou
(jednoducho nemáš piruety? máš PX3). Rozdiel medzi piruetami a a PX3 je najmä v ich tele, PX3 majú špeciálnu plastovú konštrukciu a Play sa rado chváli, že nezničiteľnú. PX3 Sirius s mäkkou obalenou rúčkou je k tomu o pár € lacnejšia (u výrobcu PX3 Sirius (Play) 21€, Pirouette (Henry’s) 29€).
Samozrejme sú aj ďalší výrobcovia – Mr. Babache však vyrába lacnejšie varianty a potom v zámorí sú preferované značky Dubé a Renegade (pozor pre Američanov sú klasické kužele trochu tučnejšie ako piruety). Tradičné značky ponúkajú náhradné diely, ak sa ti podarí niečo zlomiť.
Tučné kužele sú veľmi efektné, avšak hodia sa skôr na kreatívne hádzanie menších čísel, swing, kontakt, točenie a podobne… V tejto kategórii sú vyhľadávané najmä Albatrosy od Henry’s a Chubby od Play. Ja osobne používam Fatheady od Renegade a neviem si ich vynachváliť. Posunuté ťažisko spôsobuje krásnu pomalú rotáciu.

Váha
Váha športového kužeľu sa pohybuje tradične od 210 – 230 gramov, tučné kužele 230-260 gramov. Ťažší kužeľ ťažšie odfúkne vietor.

Dĺžka
Osvedčená dĺžka kužeľu je 52cm, existujú aj kratšie verzie pre menších ľudí – cca 48cm.

Dekorácie
Každý kužeľ sa dá zvyčajne u všetkých výrobcov rôzne dekorovať. Ak sa však chystáš na každodenný tréning, tak dekorácia sa zanedlho zničí, takže je zbytočné do toho investovať peniaze navyše.

Efekty
Kužele, ako aj všetko ostatné môže svietiť. Existujú fluorescentné kužele, tie však treba nasvietiť veľmi silným svetlom a napriek tomu sa svietivosť vytratí dosť rýchlo. UV reaktívne potrebujú dodatočné UV svetlo. Najlepšie kužele s batériou sú kužele K8, avšak cena je od cca 100€/ks.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.0/7 (4 votes cast)
Pridané do Nakupujeme, Tipy, Všetky | Tagované , | 1 Komentár

Všímaj si okolie

Nebuď prilepený nohami na zemi, očami na loptičke a rukami stŕpnutými ako na prvej jazde v autoškole. Hrozí ti totiž nábeh Ghost Busters! Snaž sa vnímať čo sa okolo teba deje, robiť pohyby prirodzenými a plynulými. Dá sa to až po dobrom technickom zvládnutí triku. Skús si prečítať počas žonglovania nejaký nápis, všímaj si tváre, okolie, rozmýšlaj, rozprávaj sa s niekým. Ruky si už postupne samé nájdu najľahšiu cestu ako urobiť automatické pohyby plynulými. Skúšaj sledovať loptičky len periférnym videním, teda sleduj niečo iné, ale sústreď sa aj na loptičky, úplne ti stačí vidieť vrchol trajektórie. Tvoje pohyby sa stanú plynulými a môžeš ďalej odhaľovať zákustia vlastnej pohybovej tvorivosti. Špeciálne odporúčam pri žonglovaní pred ľuďmi. Budeš sa musieť vysporiadať nie len so skvelým trikom, ktorý “dokonale ovládaš”, ale aj s trémou, ktorá ti vezme značnú časť pozornosti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/7 (3 votes cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor

Nejde to? Skús niečo “ťažšie”.

Ak dlhodobo nevieš zvládnuť nejaký trik, preskoč ho a skús niečo ťažšie. Je vedecky dokázané (fakt netuším kde som to čítal :) ) že keď sa učíš ťažší trik, tak ten predošlý sa ti učí ľahšie (aj keď to nie sú úplne rovnaké pohyby). Dobrým príkladom je napr. mills mess vs. windmill. Niekto uvádza windmill ako ťažší trik, niekto mills mess. Ja si to nedovolím odhadnúť, aj keď mne osobne windmill išiel sám, po tom, ako som skúšal mills mess. Každopádne windmill mi naopak zlepšil mills mess. Rovnako môžeš skúšať 4 aj keď ešte nemáš úplne (nejaký základ treba) zvládnuté 2 v ľavej (slabšej ruke). Neznamená to však, že máš trénovať 6 loptičiek keď si nedal 4. Musíš ísť postupnými krokmi s logickou následnosťou. Tiež nepíšem, že tento ťažší trik musíš zvládať, proste ho skús a vráť sa.

doplním citát od Sura:
“Keby si sa spytal/a ci je jednoduchsie zonglovat so 6 alebo 7 loptickami z vlastnej skusenosti, by som povedal, ze so 7, kvoli tomu ze sa krizuju a je to jednoduchsie na udrzanie (i ked je to silno individualne), ale ak chce ktosi zonglovat 5 lopticiek, tak podla mna musi zvladnut 4, aby mohol pokracovat. Ak ktosi zongluje s 3 loptickami a vyskusa 4, tak zisti, ze je to nepomerne rychlejsie a ze to chce vela cviku, zo 4 na 5 je to znovu kus rychlejsie. Pri vyssich cislach tie rozdieli v rychlosti az take nie su. Ale tento pokrocily “zaciatok” treba mat zvladnuty.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/7 (2 votes cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor

Oddýchni si iným trikom

Ak sa trápiš s nejakým trikom a ani za svätý kužel to nejde, zrelaxuj, skús trik ktorý už vieš, chvíľu sa hraj a objavuj nové možnosti, alebo si daj na 10 minút úplne pauzu a pozri si nejaké nežonglérske video. Keď opäť nadobudneš pozitívne myslenie, vráť sa k nepoddajnému triku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/7 (2 votes cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor

Dýchaj!

Typický problém ťažších trikov. Tak veľmi sa sústredíš, až zabudneš dýchať. Problém hlavne pri učení sa 5 loptičiek. Vyhodíš, vyhodíš, vyhodíš, vyhodíš, vyhodíš, chytíš, vyhodíš, … 20x a koniec, je to všetko na zemi. Je treba sa dostať do pohody – správne dýchať. Skvelým pomocníkom je hudba s dobrým rytmom, spievanie si (opatrne :) ), ak vieš počítať tak počítanie, rozprávanie. Ja som spočiatku napríklad počítal (viem počítať) každý catch (chyt) do pravej ruky, potom vynásobil dvoma a mal motiváciu do ďalších bojov.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/7 (2 votes cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor

Ako to chytať?

Možno si pokladáš podobnú otázku. Mám to chytať alebo len odrážať? Zo siedmimi to určite len odrážajú… Nie, nie, vždy to chytaj normálne so zovretím prstov. Ak teda nebodaj nemáš nejaký špeciálny odrážací štýl.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/7 (2 votes cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor

Aj sprava aj zľava

Uč sa trik na obe strany. Začínaj samozrejme tou rukou, ktorú máš prirodzene učenlivejšiu (teda pravák pravú, ľavák ľavú, stred

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/7 (2 votes cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor

Najprv hádž, potom chytaj

Viem, zdá sa to trochu divné, ale zo skúsenosti viem, že je to jedna z najúčinnejších zbraní proti každému nepoddajnému triku. Proste sa sústreď na to, ako to máš vyhodiť a nechaj to padať všade naokolo, potom chyť poslednú loptičku (alebo čokoľvek čo hádžeš), potom chyť posledné dve, atď. Nezabúdaj chytať správne (resp. do správnej ruky)!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/7 (2 votes cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor

Najprv pochop, potom hádž

Ak sa učíš nový trik je samozrejme najprv potrebné mu rozumieť, teda vedieť, čo, kedy a kam hádžeš a chytáš.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/7 (1 vote cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor

Pozeraj sa na vrchol, nie na ruky

Pri základných trikoch sa vždy pozeraj na najvyšší bod, ktorý loptičky dosahujú. Nepozeraj sa na ruky (aj keď môžu byť veľmi pekné /viem z vlastnej skúsenosti :) / ), vyhodiť to predsa vieš aj bez pozerania a chytiť to už nestihneš.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/7 (1 vote cast)
Pridané do Tipy, Trénujeme, Všetky | Podeľ sa o názor