Ako žonglovať so 4 loptičkami?

Žonglovať 4 loptičky sa hravo naučí každý, kto už s prehľadom hádže 3 a ovláda nejaké základné triky (half shower, 441, tenis a podobne… ). Pochopenie je veľmi jednoduché, sú to vždy 2 loptičky v jednej ruke a najjednoduchší spôsob je vyhadzovať do vnútorných kruhov. Dôležité je uvedomiť si rozdiel medzi asynchrónnym a synchrónnym hádzaním. Klasická – asynchrónna 4ka sa hádže postupne, vždy z jednej ruky jedna loptička.

 

Synchónna 4ka sa hádže z oboch rúk naraz, rovnako 2 v jednej. Niekomu sa zdá ľahšia ako asynshrónny typ, napriek tomu rýchlo sa naučíš oba triky. Najprv sa ale budeme venovať prvému. Na konci článku nájdeš postup pre synchro.

 

Ako som písal 4 loptičky zvládneš pomerne hravo, stačí na to týždeň až mesiac kvalitného žonglovania s tromi. Ak si tak ešte neurobil, tak si prečítaj stránku tipy a potom hor sa do trénovania.

Úplný základ je ovládať 2 v pravej ruke (silnejšej), pričom skúšaj rôzne pohyby ľavou rukou. Mal by si tiež vedieť  pár krát prehodiť 2 v druhej a snaž sa hádzať to v zmysle vnútorných kruhov. Nemusíš hádzať 2 ľavej perfektne, rýchlo sa celý pohyb naučí od druhej ruky, avšak tým sa nemyslí, že ju máš zanedbať.

Nasledujúce triky ti pomôžu urýchliť naučenie sa 4ky. Hraj sa s výškou hodu, no vždy sa snaž udržať správny rytmus.

4kový flash – vezmi 4 loptičky a skús ich hodiť a postupne pochytať, dôležité je aby dopadali postupne, nikdy nie naraz. Sústreď sa hlavne na vyhadzovanie a chytaj postupne poslednú, posledné 2,3, až kým nepochytáš všetky, potom počkaj a hádž znova. 4tá loptička (z ľavej ruky) musí vyletieť predtým ako dopadne prvá (do pravej)

 

4ka s 3 – vyhadzuj 2 v jednej a pomedzi to asynchrónne tretiu loptičku v druhej ruke. V momente, keď máš prázdnu ruku buchni si po stehne (udržíš tak rytmus). Uč sa tento trik na obe strany, môžeš použiť obmenu podobnú animácii vpravo.

 

Pre synchrónnu 4ku odporúčam trénovať aj variácie triku yoyo (2 v jednej a druhou rukou prenasleduješ jednu z lietajúcich loptičiek). Vľavo máš animovanú 4ku s 3 v synchrónnom duchu.

 

 

Dúfam, že si sa 4 loptičky s prehľadom naučil. Napíš, čo ti pomohlo, prípadne vlastné postupy a pomôžeš tým aj ostatným.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.7/7 (14 votes cast)
Pridané do Loptičky, Triky, Všetky | Tagované , , | Podeľ sa o názor

Ako žonglovať s 5 loptičkami?

Viem, je to jednoducho obrovská výzva a dôležitá méta. Aby si sa naučil 5ku, mal by si už bezproblémovo hádzať všemožné triky s 3 a nejaké základné triky so 4 (half shower, stĺpce, 5551… ). Aj napriek tomu to trvá mesiace, niekomu možno roky. A dokiaľ to doladíš do nejakej efektnej formy, spomenieš si na tie časy, keď si čítal tento článok :) . Neexistuje žiaden superrýchly návod, ale snáď tu spíšem zopár rád a tipov, ktoré ti ušetria aspoň nejaký čas a starosti.

Keď sa o žongléroch hovorí jedno, tak to, že sú trpezliví. A práve kaskáda s 5 loptičkami je ten trik, ktorý to žonglérovi pripomenie. Je to proste hádzanie a dvíhanie zo zeme, až kým to raz nepríde (ako som písal, trvá to mesiace). Pevne verím, že si prečítal na stránke všetky tipy, no napriek tomu pripomeniem tie najdôležitejšie:

Možno to znie trochu divne, ale práve tieto veci ti pomôžu udržať tú kaskádu dlho vo vzduchu.

A teraz nejaké triky, ktoré je dobré pravidelne precvičovať:

1. Vyhoď postupne všetkých 5 a pochytaj ich čo najviac. Začni tak že chytíš len poslednú, potom posledné 2 … až kým nechytíš všetkých 5. Dôležité je hádzať všetky do rovnakej výšky a udržiavať správny rytmus (resp. prvú chytíš tesne po tom ako vyhodíš poslednú)

2. Pomôže ti tréning 5 kových trikov s menším počtom loptičiek, kde prakticky robíš presne ten istý pohyb, no máš viac času. Dobré je aj pokračovať, ak ti jedna padne tak so 4, 3 … konkrétne:

  • 3up – trik s 3 loptičkami – jednoducho vyhodíš všetky 3 vyššie aby ti zostali voľné ruky. Za ten čas môžeš akoby pokračovať a na štvrtú a piatu dobu si postupne buchni rukami po stehnách (pomôže ti to udržať rytmus a nechá ruky dole). Odporúčam spočiatku netlieskať, pretože ti to zmení rytmus a je to úplne iný pohyb. Ak to ide, skús v tom pokračovať bez prestávky.
  • Had – trik s 3 loptičkami – chyť všetky 3 do pravej ruky a hádž postupne do ľavej. Pozor! tu je náročné udržať srávny rytmus (nikdy nesmie prvá a posledná dopadnúť naraz) a práve takto ho natrénuješ.

  • 5ka so 4mi – opäť náročné na rytmus, dokonca mi udržať tento trik príde náročnejšie ako normálnu 5ku, napriek tomu mnoho ľudí vraví opak, nechám to na tebe… :) v animácii 2 verzie.

 

3. Hádž si niekedy počas žonglovania s 3 a 4 vysoké hody, zlepšíš si presnosť a odhad.

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY A CHYBY

Problém: Nie a nie sa dostať cez 10-20 catchov. – Riešenie: Dýchaj. Nesústreď sa až tak na to ako a čo hádžeš ale uvoľni sa a jednoducho daj tomu čas.

Problém: Točím sa. – Riešenie: Meň výšku hodov, skús chodiť a hýbať sa.

Problém: Zrážajú sa loptičky vo vzduchu. – Riešenie: Zväčša je to problém v rytme, nezabúdaj trpezlivo držať ruky dole a nechodiť s nimi zbytočne vysoko aby si padajúcu loptičku chytil. Tiež na to pomôže skúšať zmeny hodov, prípadne hudba s pravidelným rytmom.

Problém: Z jednej ruky hádžem dopredu. – Riešenie: Tento problém vlastne spôsobuje točenie. Je dobré naučiť sa začínať aj z druhej ruky.

Problém: Chytím najviac 5. – Riešenie: Spomaľ! Je možné, že to hádžeš prirýchlo. Nezabúdaj, že posledná loptička musí vlastne vymeniť prvú, tak si na ňu počkaj.

V každom prípade napíš čo ti pomáha, s čím máš stále problém… pomôže to ostatným ak už nie tebe ;)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/7 (7 votes cast)
Pridané do Loptičky, Triky, Všetky | Tagované , , , | 3 Komentárov

Ako žonglovať s 3 loptičkami?

Úplný základ pre každého žongléra. Nahovorený postup ti umožní počas sledovania hneď aj skúšať, neboj sa však video zastaviť a dotiahnuť, čo ti nejde.

Veľa šťastia ;) a vitaj v novom svete.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.7/7 (13 votes cast)
Pridané do Loptičky, Triky, Video, Všetky | Tagované , , , | 2 Komentárov