Ako nakupovať kužele

Na trhu nájdeš množstvo druhov kužeľov a je ťažké vybrať tie, čo sa ti hodia najviac. Napriek tomu som sa pokúsil spísať niekoľko kritérií a tipov, ktoré ti snáď pomôžu…

Typ kužeľu
športové – na žonglovanie s väčším množstvom kužeľov, passing, tréning
tučné – na žonglovanie s menším počtom, efekt, swing, točenie…
radical fish – kužele od Beard s typickým telom
ohňové, nože, iné zvláštnosti

Pre začiatočníkov, ktorí ešte nevedia kam bude ich žonglovanie smerovať v zásade odporúčam klasické kužele (športové). Aby si si nezničil prsty a chuť do žonglovania hneď na začiatku je dobré hľadať kužeľ s mäkkou rúčkou. Nedoporučujem kupovať “lacné” kužele, rýchlo sa opotrebujú (či už plast, alebo sa nalomia vnútri, kde je zvyčajne drevená tyčka ako výstuž) a zvyčajne majú tvrdú rúčku. Pri nákupe prvých kužeľov odporúčam siahnuť po piruetách od Henrys, alebo PX3-kách Sirius od Play, ktoré ťa nesklamú.
Piruety sú jednoducho vynikajúce kužele, ktoré sadnú asi každému, sú vynikajúce na všetko a žiaden žonglér sa s nimi nestratí. Majú drevené jadro, mäkkú rúčku a sú perfektne vyvážené. Je to najobľúbenejší kužeľ medzi žonglérmi.
PX3-ky sú viac-menej novinkou na trhu a sú pre piruety výraznou konkurenciou
(jednoducho nemáš piruety? máš PX3). Rozdiel medzi piruetami a a PX3 je najmä v ich tele, PX3 majú špeciálnu plastovú konštrukciu a Play sa rado chváli, že nezničiteľnú. PX3 Sirius s mäkkou obalenou rúčkou je k tomu o pár € lacnejšia (u výrobcu PX3 Sirius (Play) 21€, Pirouette (Henry’s) 29€).
Samozrejme sú aj ďalší výrobcovia – Mr. Babache však vyrába lacnejšie varianty a potom v zámorí sú preferované značky Dubé a Renegade (pozor pre Američanov sú klasické kužele trochu tučnejšie ako piruety). Tradičné značky ponúkajú náhradné diely, ak sa ti podarí niečo zlomiť.
Tučné kužele sú veľmi efektné, avšak hodia sa skôr na kreatívne hádzanie menších čísel, swing, kontakt, točenie a podobne… V tejto kategórii sú vyhľadávané najmä Albatrosy od Henry’s a Chubby od Play. Ja osobne používam Fatheady od Renegade a neviem si ich vynachváliť. Posunuté ťažisko spôsobuje krásnu pomalú rotáciu.

Váha
Váha športového kužeľu sa pohybuje tradične od 210 – 230 gramov, tučné kužele 230-260 gramov. Ťažší kužeľ ťažšie odfúkne vietor.

Dĺžka
Osvedčená dĺžka kužeľu je 52cm, existujú aj kratšie verzie pre menších ľudí – cca 48cm.

Dekorácie
Každý kužeľ sa dá zvyčajne u všetkých výrobcov rôzne dekorovať. Ak sa však chystáš na každodenný tréning, tak dekorácia sa zanedlho zničí, takže je zbytočné do toho investovať peniaze navyše.

Efekty
Kužele, ako aj všetko ostatné môže svietiť. Existujú fluorescentné kužele, tie však treba nasvietiť veľmi silným svetlom a napriek tomu sa svietivosť vytratí dosť rýchlo. UV reaktívne potrebujú dodatočné UV svetlo. Najlepšie kužele s batériou sú kužele K8, avšak cena je od cca 100€/ks.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.0/7 (4 votes cast)
Pridané do Nakupujeme, Tipy, Všetky | Tagované , | 1 Komentár

Ako nakupovať loptičky

1. Rozdelenie

Musíš vedieť čo s tým ideš robiť. Žonglérske loptičky sa totiž delia na

  •     beanbags, stageballs – na vyhadzovanie
  •     kontaktné – na kontakt s telom
  •     bounceballs – na odrážanie

všetky vyššie uvedené môžu obsahovať špeciálne efekty, či už luminiscencia (svietenie po predošlom nasvietení), UV, svietiace na batériu, či rôzne efekty s ohňom, a čo ťa ešte napadne.

beanbags – mäkké plnené loptičky
Dôležité je najmä z čoho je povrch loptičky, zvyčajne je to tzv. broskyňový povrch (velurový), koža, prípadne látka. Výhoda velurových loptičiek je, že sa nelepia, avšak nie sú vhodné pre tréning vonku, pretože sa povrch rýchlo zdeformuje už na suchej tráve, nedajbože na kameňoch. Napriek tomu 2 roky používania doma na nich zanechali iba minimálne následky – doporučujem Henry’s velour od 7-8 €. U kožených veľmi rozhoduje kvalita kože a tá je zvyčajne chabá u bežne dostupných loptičiek, tým pádom sa loptičky lepia a koža sa rýchlo znehodnotí. Najkvalitnejšími sú v tomto smere loptičky Sportco   a po nich Gballz (oboje ťažko dostupné, potreba objednať z Ameriky od 12 $), ktoré by mali vydržať dostatočnú záťaž pri žonglovaní kdekoľvek.  Látkové sú hlavne ekonomické lebo sa dajú vyrobiť doma – pozri Ako si vyrobiť loptičky. Využívajú sa prevažne pri začiatkoch, žonglovaní s vyššími číslami a tréningu.

stageballs – loptičky, ktoré ostanú guľaté
Stagebally by mali byť najmä dobre viditeľné, od toho ich názov. Patria na pódium, sú robené pre efekt. Nedoporučujem pri začiatkoch. Keď padnú tak sa odkotúľajú, vždy na najhoršie dostupné miesto. Výhodou je, že sa môžu použiť aj na kontaktné žonglovanie, prípadne odrážanie, sú ľahko omývateľné. Zvyčajne sa používajú trošku väčšie stagebally a žongluje sa s nimi hlavne pre krásu. Sú lacnejšie ako beanbagy, od cca 5 €/ks. Existuje množstvo druhov -  prázdne, ruské (plnené do 1/3), plné mäkké, alebo plnené silikonom (Sil-X). Prázdne sú ľahké a mierne sa odrážajú, ruské po dopade ostanú na mieste, ale treba trochu cviku aby nepôsobili vo vzduchu roztrasene, mäkké sú vhodné na všetko ako beanbagy, ale udržujú tvar. Sil-X sú gumené, vynikajúce loptičky plnené medicínskym silikonom, dobré pre zastavenia na tele a netrasú sa vo vzduchu, sám ich používam a plne doporučujem.

kontaktné loptičky – akrylové
Používajú sa na kontakt s telom. Záleží asi najmä na veľkosti. Sú pomerne drahé, od 10-30 €/ks podľa veľkosti. Nezabudnite ich vždy zabaliť do nepriehľadného materiálu aby nerozpálili oheň zo slnečného svetla. Na trhu sa objavujú v poslednej dobe aj tzv. Fushigi gule, no kontaktní žongléri ich rázne zamietajú.

bounceballs – silikónové alebo gumové loptičky
Najdôležitejší faktor je samozrejme schopnosť odrazu. Gumové loptičky sú lacnejšie ale majú slabší odraz. Najlepšie sú 100% silikónové loptičky. Silikónová loptička stojí od cca 30 €/ks. Gumová verzia cca 10 €/ks.

svietiace
Treba dávať pozor najmä na zdroj energie. Môžu tam byť klasické batérie, alebo môžu mať vlastnú batériu, na ktorú je treba aj vlastnú nabíjačku. Rád uvítam sťažnosti či spokojnosť s jednotlivými modelmi (najmä tých sťažností zvykne byť mnoho).  Sú dosť drahé od cca 15 €/ks. Jednoznačným lídrom v kategórii svietiaceho žonglovania je firma K8 s programovateľnými loptičkami – zodpovedá tomu však aj cena (od 50 €/ks).

ohňové
Nemám s nimi skúsenosti, horia vďaka napustenému povrchu, používajú sa so špeciálnymi rukavicami. Loptičky od cca 12 €/ks, rukavice ďalších 10 €. Nedoporučujem.

luminiscentné / UV
Sú to zvyčajne stagebally, majú rovnaké vlastnosti akurát stoja nejaké to € navyše. Luminiscentné treba vystaviť silnému žiareniu aby vydržali dostatočne dlho svietiť, no nepotrebuješ k tomu už nič navyše. UV – množstvo značiek ponúka už základné verzie svojich produktov v tzv. UV reaktívnych farbách, už stačí len zohnať UV žiarič.

2. Veľkosť
Veľkosť loptičky závisí od veľkosti ruky. Zvyčajné veľkosti beanbagov sú 62mm a 67mm. Pre deti sú lepšie samozrejme menšie loptičky, dospelému človeku odporúčam 67mm, skvele sadnú do ruky, a dá sa s nimi hádzať aj vo vyšších číslach. Stagebally majú zvyčajné veľkosti: 62mm, 67mm, 70mm, 72mm, 80mm, 100mm. Všeobecne platí: čím väčšie loptičky, tým viac sa budú zrážať. Ak chceš žonglovať 5 a viac loptičiek, odporúčam okolo tých 67mm, na menšie čísla sú efektnejšie väčšie loptičky. Pre lepšiu predstavu, tenisové loptičky majú priemer 70mm. Obrovské 100mm stagebally sa dajú vhodne použiť aj na kontakt.

3. Váha
Váha beanbagov je obyčajne 100-150g. Stagebally majú väčšiu škálu, každopádne je to individuálne.

4. Kde nakupovať?
E-shopy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/7 (8 votes cast)
Pridané do Nakupujeme, Tipy, Všetky | 1 Komentár