Ako žonglovať s 5 loptičkami?

Viem, je to jednoducho obrovská výzva a dôležitá méta. Aby si sa naučil 5ku, mal by si už bezproblémovo hádzať všemožné triky s 3 a nejaké základné triky so 4 (half shower, stĺpce, 5551… ). Aj napriek tomu to trvá mesiace, niekomu možno roky. A dokiaľ to doladíš do nejakej efektnej formy, spomenieš si na tie časy, keď si čítal tento článok :) . Neexistuje žiaden superrýchly návod, ale snáď tu spíšem zopár rád a tipov, ktoré ti ušetria aspoň nejaký čas a starosti.

Keď sa o žongléroch hovorí jedno, tak to, že sú trpezliví. A práve kaskáda s 5 loptičkami je ten trik, ktorý to žonglérovi pripomenie. Je to proste hádzanie a dvíhanie zo zeme, až kým to raz nepríde (ako som písal, trvá to mesiace). Pevne verím, že si prečítal na stránke všetky tipy, no napriek tomu pripomeniem tie najdôležitejšie:

Možno to znie trochu divne, ale práve tieto veci ti pomôžu udržať tú kaskádu dlho vo vzduchu.

A teraz nejaké triky, ktoré je dobré pravidelne precvičovať:

1. Vyhoď postupne všetkých 5 a pochytaj ich čo najviac. Začni tak že chytíš len poslednú, potom posledné 2 … až kým nechytíš všetkých 5. Dôležité je hádzať všetky do rovnakej výšky a udržiavať správny rytmus (resp. prvú chytíš tesne po tom ako vyhodíš poslednú)

2. Pomôže ti tréning 5 kových trikov s menším počtom loptičiek, kde prakticky robíš presne ten istý pohyb, no máš viac času. Dobré je aj pokračovať, ak ti jedna padne tak so 4, 3 … konkrétne:

 • 3up – trik s 3 loptičkami – jednoducho vyhodíš všetky 3 vyššie aby ti zostali voľné ruky. Za ten čas môžeš akoby pokračovať a na štvrtú a piatu dobu si postupne buchni rukami po stehnách (pomôže ti to udržať rytmus a nechá ruky dole). Odporúčam spočiatku netlieskať, pretože ti to zmení rytmus a je to úplne iný pohyb. Ak to ide, skús v tom pokračovať bez prestávky.
 • Had – trik s 3 loptičkami – chyť všetky 3 do pravej ruky a hádž postupne do ľavej. Pozor! tu je náročné udržať srávny rytmus (nikdy nesmie prvá a posledná dopadnúť naraz) a práve takto ho natrénuješ.

 • 5ka so 4mi – opäť náročné na rytmus, dokonca mi udržať tento trik príde náročnejšie ako normálnu 5ku, napriek tomu mnoho ľudí vraví opak, nechám to na tebe… :) v animácii 2 verzie.

 

3. Hádž si niekedy počas žonglovania s 3 a 4 vysoké hody, zlepšíš si presnosť a odhad.

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY A CHYBY

Problém: Nie a nie sa dostať cez 10-20 catchov. – Riešenie: Dýchaj. Nesústreď sa až tak na to ako a čo hádžeš ale uvoľni sa a jednoducho daj tomu čas.

Problém: Točím sa. – Riešenie: Meň výšku hodov, skús chodiť a hýbať sa.

Problém: Zrážajú sa loptičky vo vzduchu. – Riešenie: Zväčša je to problém v rytme, nezabúdaj trpezlivo držať ruky dole a nechodiť s nimi zbytočne vysoko aby si padajúcu loptičku chytil. Tiež na to pomôže skúšať zmeny hodov, prípadne hudba s pravidelným rytmom.

Problém: Z jednej ruky hádžem dopredu. – Riešenie: Tento problém vlastne spôsobuje točenie. Je dobré naučiť sa začínať aj z druhej ruky.

Problém: Chytím najviac 5. – Riešenie: Spomaľ! Je možné, že to hádžeš prirýchlo. Nezabúdaj, že posledná loptička musí vlastne vymeniť prvú, tak si na ňu počkaj.

V každom prípade napíš čo ti pomáha, s čím máš stále problém… pomôže to ostatným ak už nie tebe ;)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/7 (7 votes cast)
 • Twitter
 • Email
 • Blogger
 • RSS
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Čo to o Mižu

NINDŽA
Tento príspevok bol zaslaný do Loptičky, Triky, Všetky a tagovaný , , , . Spraviť záložku permalink.

3 odpovedí na Ako žonglovať s 5 loptičkami?

 1. Vlado hovorí:

  Velmi kvalitné články – aj tento, aj ten 4 loptičkový ! Len dodám prianie, že snáď nikomu nebude trvať zvládnuť 5ku “roky” :)

 2. Krag hovorí:

  Doporučuji vám žonglovat fontánu se čtyřmi míčky a přecházet do crossing flash a zase zpět do fontány.

 3. Krag hovorí:

  A zkoušejte 55550, je to určitě těžší než 55555, takže dobrá příprava :)
  Nemáte pak tolik míčků a vzhledem k té nule máte i nějaký čas, takže snadno udržíte žongláž pod kontrolou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>