Enrico Rastelli (1896-1931)

Pán žonglér

18.12.1896 v Rusku uzrel prvýkrát svetlo sveta Enrico Rastelli. Jeho otec Alberto a strýko Alfredo už vtedy pracovali v cirkuse. Robili prevažne akrobatické žonglovanie, antipodizmus ale aj iné disciplíny. Odmalíčka bol Enrico učený cirkusovému umeniu.

“Keď som mal päť rokov, otec mi dal päť malých loptičiek. Povedal: “Tu máš chlapče, urob čo dokážež!” A ja som začal robiť čo som mohol”

Postupom času bolo jasné čomu sa Enrico bude venovať, aj to, že má talent. Keď mal dvanásť rokov, tak už vystupoval s rodičmi pod názvom – Trio Rastelli. Počas vystúpenia robil Enrico stojku na hlave na hlave svojho otca a počas toho obaja žonglovali štyri loptičky, tri palice a iné predmety.

V devätnástich už Enrico vystupoval ako sólový umelec v cirkuse Truzzi. V tom čase ho významne ovplyvnilo vystúpenie japonského žongléra Takashimu, v ktorého šľapajách sa vydal.

Po revolúcii v Rusku sa v roku 1919 Rastelliovci rozhodli opustiť krajinu. Enrica si všimli európski manažéri a začala jeho kariéra v divadlách v Anglicku a Francúzsku. Jeho meno rýchlo naberalo na sláve. Dokonca pomáhal pri otváraní Olympíjskej haly v Londýne a zanechal aj veľký dojem v kráľovskej rodine.

Roku 1923 prišiel jeho americký debut v Bostone. Čochvíľa mu celá Amerika ležala pri nohách a kritici nestačili nachádzať superlatívy. O rok na to, po vystúpení v Minneapolise bol kritikmi vyhlásný za najlepšieho žongléra na svete.

Po Amerike sa vrátil Rastelli do Európy a vystupoval v Nemecku. Jeho neuveriteľné predstavenia oplývajúce nesmiernou rýchlosťou a talentom prepukli až do takzvanej Rastelli-mánie. Bol žiadaný v najväčších divadlách po celom Nemecku. Na prelome ďalšej dekády vytvoril Enrico 40 minútové predstavenie v Paríži.

V Novembri 1931 počas vystúpenia v Norimbergu, počas predvádzania jeho atrakcie, keď mu ľudia z hľadiska hádzali loptu a on ju chytal na palicu, ktorú držal v ústach, si poranil podnebie a následne dostal infekciu. Vrátil sa do vlasti – Talianska, no stále pokračoval vo vystupovaní. Rozvíjajúci sa taliansky fašizmus z neho vytvoril národného hrdinu. Začal tiež predvádzať triky, ktoré sa dnes dajú prirovnať futbalovému žonglovaniu. Šiesteho decembra 1931 vystupoval posledný krát. V noci z dvanásteho na trinásty december na dôsledky infekcie zomrel. 15.12. bol v uliciach Bergama veľký pohreb. Jeho pamiatka bola honorovaná mauzóleom z jeho sochou. Na jeho epitafe stojí:

Neprekonaný majster zákonov ekvilibristiky
Vychválený v každej krajine sveta
Neprekonaný a porazený len smrťou

Doktori tiež tvrdia, že jeho smrť nespôsobila len infekcia, ale aj preťaženie jeho organizmu. Je známe, že trénoval minimálne osem hodín denne.

Enrico Rastelli na vrchole svojho života dokázal žonglovať 10 loptičiek a 8 palíc. Balansoval predmet na hlave počas žonglovania 6 palíc, hlavičkoval s lopotu a počas toho žongloval 6 tanierov, žongloval 6 tanierov počas skákania na švihadle a pri tom točil kruh na nohe. Jeho umenie spočívalo prevažne v žonglovaní predmetov v párnom počte (synchrónne). Taktiež predvádzal neuveriteľné ekvilibristické kúsky: ležiac rotoval stoličku na nohe, točil kruh na druhej nohe, točil guľu na palici v ústach a žongloval s tromi palicami, niekedy štyrmi loptičkami súčasne.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/7 (0 votes cast)
  • Twitter
  • Email
  • Blogger
  • RSS
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Čo to o Mižu

NINDŽA
Tento príspevok bol zaslaný do História, Osobnosti, Všetky a tagovaný . Spraviť záložku permalink.

Jedna odpoveď na Enrico Rastelli (1896-1931)

  1. Žong hovorí:

    Ten byl fakt dobrý, skvělý článek a skvělém žonglérovi. Škoda, že spousta žonglérských hvězd už nežongluje a tak nemůžou přidávat na YouTube svá videika, soutěžit na WJF Championship, žonglovat v Cirque du Soleil, využívat moderní siteswapové simulátory… Naštěstí i dnes máme skvělé žongléry, ale říkám si, jaké by to bylo, kdyby všichni mohli žonglovat najednou, na jednom pódiu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>