PAN 2011 – XVIII. ročník

celoštátna súťažná prehliadka pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou
23. až 26. november 2011, Liptovský Mikuláš


Liptovský Mikuláš – hlavné mesto slovenskej pantomímy a Slovensko, zažije opäť po roku PAN – celoštátnu súťažnú prehliadku pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou. Neuveriteľný „dospelý“ osemnásty ročník, bude svojim spôsobom opäť výnimočný. Výnimočný tým, že bez prestávky dlhé roky pokračuje, prezentuje, učí, opatruje, inšpiruje, či ponúka alternatívy… Tým ako úžasne sa stará a rozširuje umeleckú rodinu okolo pantomímy a v neposlednej rade tým, ako šíri pozitívne pôsobenie festivalu po Slovensku a blízkom zahraničí. Osemnástym rokom festival ponúka tvorivé dielne a súťažné vystúpenia, ale aj inšpiratívny sprievodný program, ktorý má medzinárodný rozmer. Program je z roka na rok bohatší. Príkladom je nárast predstavení, dielní, či nový
akreditovaný program kontinuálneho vzdelávania pre učiteľov ZUŠ.
Aký bude život festivalu po osemnástich rokoch? Má svoju nezmazateľnú tradíciu a stopu
v päťdesiatročnej histórii slovenskej pantomímy. Má svoju perspektívu v udržaní všetkého
dobrého čo sa doteraz na Liptove podarilo. Má za sebou stovky mladých ľudí, ktorým pohyb a pantomíma pomohli zmeniť život. Okrem toho, kvalita a úroveň ho priamo predurčujú k zväčšeniu medzinárodného rozmeru účastníkov a hosťujúcich mímov, či súborov, ktoré následne obohatia svojim európskym umeleckým rozmerom našu slovenskú pantomímu.

Umenie bez slov, ľudský rozmer, jedinečná rodinná atmosféra a priateľstvá na javisku i mimo neho. To je stručná charakteristika značky PAN. Festival PAN je ojedinelý počin a dlhoročná tradícia, ktorá prišla na svet z iniciatívy jedného z predstaviteľov novej generácie slovenských mímov – Mira Kasprzyka (49). Rok za rokom pokračuje toto snaženie nezadržateľne ďalej aj vďaka zanieteným ľuďom okolo, nadšencom z celého Slovenska a priateľom mímom z Prahy .

Prehliadku pravidelne s pochopením podporuje mesto Liptovský Mikuláš a jeho predstavitelia za finančného prispenia Ministerstva kultúry SR. Hlavným organizátorom podujatia je DOM KULTÚRY v Liptovskom Mikuláši a jeho pomocníkom ostávajú, tak ako po minulé ročníky, odchovanci festivalu, nadšenci a Štúdio pantomímy Kasprzyk. PAN ako sa o ňom s obľubou píše, je spojením troch v jednom: workshopov a výučby, súťažnou prehliadkou jednotlivcov i súborov, a nakoniec improvizovaním, či inšpiráciou pri sledovaní hostí z amatérskej i profesionálnej sféry.

Počas štyroch dní sa už tradične v liptovskomikulášskom Dome kultúry stretnú slovenské
amatérske súbory a cez dvesto nádejných talentov z celého Slovenska. Vo výučbe je absolútnou novinkou kontinuálne akreditované vzdelávanie pre učiteľov ZUŠ v garancii Tatiany Pírnikovej. Na základe požiadaviek účastníkov otvoríme novú dielňu o improvizovaní. Učiť budú skúsení herci a improvizátori Dušan Kubáň a Michal Novák. Pod vedením lektoriek – Veroniky Vaculíkovej a Mirky Zezulovej – obe z Prahy (ČR), sa mlčiaci adepti zdokonalia v pohybe s hudbou. Klasikou bude tradičná dielňa žonglovania, ktorú opäť rozihrajú Pavel Surový a nováčik Michal Búzik (SR). Základy pantomímy bude učiť otec festivalu mím Miro Kasprzyk a o pokročilé techniky pantomímy sa vo svojej triede postará popredný český mím Michal Hecht z Prahy (ČR). Natália Novotná zo Žiaru n. Hronom privedie deti vo svojej dielni od námetu k etude. Opäť sa pokračuje v obľúbenej práci na umeleckom pohybe tela adeptov v priestore, v dielni vedúceho katedry nonverbálneho divadla, pedagóga pražskej HAMU Adama Halaša (ČR). Špeciálna dielňa pre vedúcich súborov – Dramaturgia a zvuk v predstavení, pod vedením lektora PhDr. Olega Dlouhého a Lukáša Kasprzyka, pomôže lepšie uchopiť dramaturgiu a zvukový rozmer javiskovej prezentácie. Bohatý sprievodný program pod moderátorskou taktovkou Adriána Ohrádku, ktorý už roky patrí k inventáru festivalu, opäť čaká na všetkých účastníkov i divákov. Predstavia sa hostia z Čiech, slovenskí amatéri, profesionáli i odchovanci, účastníci festivalu. V stredu 23.11. 2011 večer sa začína festival dlhoročnou klasikou. Slovenský, liptovský mím a otec festivalu Miroslav Kasprzyk, odohrá klasické predstavenie plné pohybu, improvizácií a navigovania „MIM show KLASIK“. Stredajší večer ešte ozvláštni „ENTER THE CLOWN“ Divadlo CHAMP DE TENSION. Scenár a réžia: Ján Hanzel Mikuš – absolvent PAN a JAMU v Brne. Hrajú: Jean Case, Vit Viento, Petr Escolo.

Vo štvrtok 24.11. 2011 sa predstavia študenti pantomímy a neverbálneho divadla z Čiech.
„PREZENTÁCIA HAMU PRAHA“ Katedra nonverbálneho divadla pod vedením svojho vedúceho pedagóga katedry MgA, A. Halaša, PhD, ukáže spôsob výučby a jej výsledky priamo na javisku. Následne sa otvorí javisko v experimente „PAN OPEN“ Lektori a mímovia na scéne … sprievodný program a na javisku sa objavia etudy dlhoročných lektorov a mímov, či priaznivcov festivalu.

Piatok 25.11. 2011 je už tradične veľmi náročný deň festivalu. Začína zahraničným
hosťom z Prahy divadlom KRAPET. Krásnym darčekom pre najmenších divákov Liptovského Mikuláša je predstavenie „BROUHÁDKA“ Divadla KRAPET z Prahy, ČR. Detská klauniáda o chrobáčikoch postavená na prvkoch herectva, pantomímy, žonglovania a klasickej klauniády v priamom kontakte s deťmi… Hrajú: Petr Liška, Zdeněk Tomeš a Jitka Grígerová. Po obede mesto pozdravia mímovia a žongléri priamo na námestí Liptovského Mikuláša. Súťažné vystúpenia potom medzinárodnej porote, tak ako každý rok, predvedú jednotlivci, dvojice a trojice v Dome kultúry. Piatkový program zakončí obľúbený a divácky atraktívny súboj účastníkov festivalu v improvizáciách družstiev „O POHÁR PRIMÁTORA“. V sobotu 26.11. 2011 sa so svojimi súťažnými produkciami predstavia divákom a odbornej porote v hlavnej súťaži amatérske súbory pantomímy a pohybu z celého Slovenska. Festival PAN vyvrcholí o 19,00 hod. Slávnostné vyhlásenie výsledkov a následne vyslanec Kremnických gagov – hosťovské Kremnické divadlo v podzemí, ktoré po prvý krát na festivale predstaví inscenáciu „TOI – TOY STORY CLOWNS“ v réžii Jozef Krasuľu. Divákov poteší non-verbálna komédia o dobe, ktorú žijeme… a herci divadla Roman Vykysalý, Michal Novák, Dušan Kubáň a Veronika
Fekiačová.

Festival ukončí ohňostroj a chlieb s masťou a cibuľou – každoročný slávnostný pokrm mímov festivalu. Všetko sa následne ukončí ako vždy, odbornými diskusiami o predstaveniach, hodnotením a priateľskými stretnutiami. Nadchádzajúci devätnásty ročník je znakom dospelosti. Festival preto pri dostatočnom ekonomickom zázemí vykročí ďalej do festivalu európskeho rozmeru.

Prihlášky a program nájdete na – http://festivalpan.sk

 

  • Twitter
  • Email
  • Blogger
  • RSS
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Čo to o Mižu

NINDŽA
Tento príspevok bol zaslaný do Akcie, Slovensko, Všeobecné, Všetky a tagovaný , , , , . Spraviť záložku permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>